Mézeskalács recept
Az alábbi recept nagyon finom, azonnal fogyasztható, ugyanakkor a tészta kellően formatartó ahhoz, hogy szép díszeket készítsünk belőle Karácsonyra, Húsvétra, vagy más alkalmakra, akár ajándékba is.
Hozzávalók:
- 25 dkg vegyes virágméz (más mézzel is helyettesíthető, de a virágméztől igazán zamatos ízű lesz a tészta)
- 10 dkg vaj
- 10 dkg átszitált porcukor
- 2 egész nagyobb méretű tojás + 1 tojás sárgája (a fehérjére is szükségünk lesz majd a díszítéskor)
- 1/2 csomag mézeskalács fűszerkeverék (a Kotányi kellemesen fűszeres)
- 2 teáskanálnyi (kissé púposan mért) szódabikarbóna
- kb. 70-75 dkg finomliszt
A kimért mézet, vajat és porcukrot összeolvasztjuk (gőz fölött, vagy mikrohullámú sütőben) és még melegen jó alaposan elkeverjük. Amikor langyosra hűlt, belekeverjük a 2 egész tojás és még 1 sárgáját, valamint a ½ csomag mézeskalács fűszerkeveréket is. Kézi habverővel dolgozzunk, esetleg ha az elektromos habverőnknek nagyon lassú fokozata is van, akkor megkönnyíthetjük vele a munkát.
Miután a folyósabb összetevőket jól kikevertük, készítsünk elő kis tálban nagyjából 1 csészényi lisztet, és ebben szárazon keverjük el a 2 kissé púpozott teáskanálnyi szódabikarbónát. Legyünk alaposak, ne legyenek csomók a keverékben! Ezt adjuk az előzőekben összekevert folyós (mézes-vajas-cukros-tojásos-fűszeres) keverékünkhöz, és habverő segítségével nagyon alaposan elegyítsük el. Fontos az alaposság, hogy a szódabikarbóna egyenletesen, a tészta minden részébe egyenlő mennyiségben jusson, így lesz szép felületű a kisült mézeskalács.
Ha a fentiekkel elkészültünk, már csak a szükséges mennyiségű liszt adagolása és tésztába történő alapos bedolgozása van hátra. Több részletben adagoljuk és keverjük, először fakanál segítségével majd a végén kézzel gyúrva. Mikor készen vagyunk, egy jól formázható, nem ragadós, de nem is lisztes, egynemű, gyurma állagú tésztát kell kapnunk. Azonnal folytathatjuk a munkát, a tésztának nem kell pihennie.
Lisztezett deszkán 4-5 mm vastagra nyújtjuk, és tetszés szerinti formákat szaggatunk belőle. A sütőlapra (tepsire) úgy helyezzük el a formákat, hogy mindenhol legalább 1-1 cm távolságra legyenek a másik formától. Ez azért fontos, mert a sütőben megduzzad a tészta, és ha összesülnek a formák, akkor deformált alakzatokat kapunk, valamint a széle sem lesz szép kontúros. Persze néha szándékosan sütjük össze a tésztát, pl. 4 db szív alakú formából 4 levelű lóhere alakzatot süthetünk :-). A tésztát sütés előtt nem kell lekenni semmivel.
175 fokon aranyszínűre sütjük (ez az első adagnál 9-10 perc, majd kb. 8 perc alatt készre sül). A sütéshez használjunk sütőpapírt! A papírt használhatjuk többször is, nem ragadnak rá a kalácsok.
Díszítő máz – írómáz
A díszítéshez a félretett tojásfehérjét használhatjuk, 3-4 részletben hozzáadunk kb. 18-20 dkg alaposan átszitált porcukrot, egy púpozott teáskanál keményítőt és pár csepp ecetet (kb. 1 mokkáskanálnyi).
Közepes fordulaton addig keverjük, míg annyira kemény masszát nem kapunk, ami nem csöppen le a habverőről. A porcukor mennyisége változó lehet, függ a tojásfehérje mennyiségétől (a tojások különböző méretűek), de a legvégén egy sűrű, krémes (tejföl) állagú krémet kell kapnunk. Ezt egy kisebb zacskóba (uzsonnás tasakba) töltve, díszíthetjük a kihűlt mézeskalácsokat.
Végül néhány tanács a díszítéshez, hogy egyszerűbb legyen a munka:
Ahhoz, hogy szépen díszíthessünk, annyi mázat tegyünk egy zacskóba, amennyit kényelmesen kézbe tudunk venni. Túl nagy adaggal nehezebben dolgozunk.
A zacskó lehetőleg jobb minőségű legyen. Ha olyan zacskónk van, aminek az összehegesztésén túl még tovább megy a zacskó anyaga, azt óvatosan vágjuk le a hegesztés alatt. Ha rajta hagyjuk, zavaró lehet a díszítéskor (belelóghat a díszítésbe).
A zacskóba könnyebben tölthetjük a habot (mázat), ha a zacskó egyik sarkát egy pohárba dugjuk, a széleket lehajtjuk, és így kanalazzuk bele a mázat.
A mázzal töltött zacskót mindig zárjuk le pl. egy befőttes gumival.
A díszítéshez használt zacskó sarkát a máz zacskóba töltése után vágjuk le. Vigyázzunk, először csak éppen a sarkát csípjük le, nyomjunk belőle egy kis próbát, majd ha nem elég nagy, vágjuk kissé nagyobbra! Óvatos próbával ellenőrizzük, megfelelően jön-e a máz. Kb. 1,5-2 mm vastagságú vonalkával tudunk szépen dolgozni.
Jó munkát kívánok!
Dajka Ágnes - mézeskalács készítő